• Day 15 Tuesday
  • Day 16 Wednesday
  • Day 17 Thursday
  • Day 18 Friday

Day 15 Tuesday

Location: Afundación

08.30 h – Registration

09.15 h – Opening ceremony

09.35 h – Session 1

09.35 h – Plenary lecture: D.G. Truhlar

10.20 h – Invited lecture: J.J. Nogueira

10.40 h – Oral communication

11.00 h – Coffee break

11.30 h – Session 2

11.30 h – Plenary lecture: M.J. Ramos

12.15 h – Invited lecture: D. Ferro-Costas

12.35 h – Invited lecture: M. Reguero

12.55 h – Oral communication

13.15 h – Oral communication

13.35 h – Lunch

15.30 h – Session 3

15.30 h – Plenary lecture: J. Ugalde

16.15 h – Invited lecture: C. Matta

16.35 h – Invited lecture: M.N.D.S. Cordeiro

17.15 h – Oral communication

17.35 h – Coffee break

17.35 h – Poster session 1

Day 16 Wednesday

Location: Afundación

09.00 h – Session 4

09.00 h – Plenary lecture: K. Raghavachari

09.45 h – Invited lecture: N. Faginas-Lago

10.05 h – Invited lecture: K. Miqueu

10.25 h – Oral communication

10.45 h – Oral communication

11.05 h – Coffee break

11.30 h – Session 5

11.30 h – Plenary lecture: J. Olsen

12.15 h – Invited lecture: I. Corral

12.35 h – Invited lecture: E. Rosta

12.55 h – Oral communication

13.15 h – Oral communication

13.35 h – Lunch

15.30 h – Trip to Illas Cíes

Day 17 Thursday

Location: Afundación

09.00 h – Session 6

09.00 h – Plenary lecture: N. López

09.45 h – Invited lecture: B. Carpenter

10.05 h – Invited lecture: Á. González

10.25 h – Oral communication

10.45 h – Oral communication

11.30 h – Session 7

11.30 h – Plenary lecture: P. Gill

12.15 h – Invited lecture: E. Matito

12.35 h – Invited lecture: A. Martín Pendás

12.55 h – Oral communication

13.15 h – Oral communication

13.35 h – Lunch

15.30 h – Session 8

15.30 h – Plenary lecture: J. Contreras

16.15 h – Invited lecture: C. Cappelli

16.35 h – Invited lecture: V. Moliner

16.55 h – Oral communication

17.15 h – Oral communication

17.35 h – Coffee break

17.35 h – Poster session 2

21.00 h – Dinner

Day 18 Friday

Location: Afundación

10.00 h – Session 9

10.00 h – Plenary lecture: F. Cossio

10.45 h – Oral communication

11.05 h – Coffee break

11.30 h – Session 10

11.30 h – Oral communication

11.50 h – Oral communication

12.10 h – Invited lecture: A. Erba

12.30 h – Plenary lecture: L. Gagliardi

13.15 h – Closing ceremony